logo

reklam

Başbakan Yardımcısı Akdağ, Gümüşhane'de:

GÜMÜŞHANE (AA) – Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, çocukların cinsel istismarını önlemeye yönelik düzenleme hazırlığına ilişkin, "Büyük ölçüde çalışmaları belirli bir noktaya getirdik. Bir taraftan risklerin azaltılması, bir taraftan cezaların daha caydırıcı hale getirilmesi, yer yer ağırlaştırılması, öbür taraftan mağdurun ve ailesinin hassasiyetle korunması, ifşa edilmemesi konularında önümüzdeki aylarda çok ciddi adımlar atmış olacağız." dedi.

Bazı ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Gümüşhane'ye gelen Başbakan Yardımcısı Akdağ, Vali Okay Memiş'i makamında ziyaret ederek kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Akdağ, Türkiye'nin son 15 yılda önemli mesafeler aldığına işaret ederek, AK Parti hükümetleri olarak yatırımlar açısından geçmiş dönemlerde geride kalmış bölgelere daha fazla itina ettiklerini söyledi.

Ülke kalkınırken büyük şehirlere göçü önleyecek tedbirlerin de alınması gerektiğine dikkati çeken Akdağ, göçün metropol şehirlerin işini zorlaştırdığını, trafik ve iskan başta olmak üzere çeşitli sorunlara yol açtığını dile getirdi.

Akdağ, bununla ilgili hükümet olarak daha fazla gelişmesi gereken bölgelere öncelik tanındığını ifade ederek, "Biz hükümet olarak ülkenin daha fazla gelişmesi gereken bölgelerini Doğu Anadolu'da, Güneydoğu Anadolu'da, İç Anadolu bölgesinde geliştirmeye ve söylediğim gibi aradaki açığı kapatmaya kararlıyız. Devlet yatırımları açısından bu açıklar büyük ölçüde kapatıldı. Gerek tarım alanında ve diğer alanlarda olduğu gibi ticari hayatın zenginleştirilmesi son derece önemli bu bahsettiğimiz göçü önlemek için." değerlendirmesinde bulundu.

– "Esed rejimi kendi halkının üzerine bomba yağdırırken neredeydi?"

Türkiye'nin ekonomisini geliştirirken diğer taraftan da yaptığı mücadelelerin görülmesi gerektiğini vurgulayan Akdağ, şöyle devam etti:

"Bugün ordumuz Afrin'de ve Allah'a şükürler olsun büyük bir muvaffakiyetle yoluna devam ediyor. Eğer harekat Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi çok süratle derhal sonlandırılmıyorsa bunun bir tek sebebi var, Afrin'deki sivilleri korumak. Zaman zaman batılı kaynaklardan sivillerle ilgili endişeler ifade ediliyor gerek ABD gerekse diğer batılı ülkeler tarafından. Acaba bu ülkeler Suriye'de zalim bir rejim, Esed rejimi kendi halkının üzerine bomba yağdırırken neredeydi ya da kendileri buralarda operasyon yaparken Türkiye Cumhuriyeti'nin gösterdiği hassasiyeti gösterdiler mi acaba? Bunun sorgulanması gerekiyor. Bizim tarihimiz inançlarımızdan kaynaklanan duruşumuz, miras olarak kazandığımız özellikler insana büyük kıymet vermemiz gerektiriyor. Bu silahlı bir mücadele yapılırken de böyle. Biz bunu tarihimiz boyunca farklı uygulamadık. Bugün de Türkiye Cumhuriyeti olarak farklı uygulamıyoruz, sivilleri koruyarak yolumuza devam ediyoruz."

Akdağ, Afrin'deki harekatın ana amacının insanları korumak olduğunun altını çizerek, "Bir taraftan Türkiye'ye terör ithalini engellemek, öbür taraftan Suriye'deki kardeşlerimize huzur ve emniyet içerisinde yaşayabilecekleri bir ortam sunmaktır. Yolumuza bu şekilde devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Harekatta şehit düşen askerlere rahmet dileyen Akdağ, "Bütün milletimizin meselenin arkasında olduğunu biliyoruz. Zaman zaman muhalefetteki bazı siyasilerden zaman zaman başka çevrelerden çatlak sesler çıkmıyor değil ama milletimiz bu hususta topyekun kararlılıkla meselenin farkında olarak yolumuza devam ediyoruz." diye konuştu.

– Çocuğun cinsel istismarının önlenmesine yönelik çalışmalar

Başbakan Yardımcısı Akdağ, çocuğun cinsel istismarının önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi için kurulan komisyonun çalışmalarına değinerek, hazırlanan kanun tasarısı taslağını kısa süre içerisinde TBMM'ye göndereceklerini bildirdi.

Komisyonda koordinasyon başkanlığını kendisinin yürüttüğünü anımsatan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çalışmalarımızı aşağı yukarı sona yaklaştırdık. 7 bakanla birlikte çalışıyoruz. 6 bakan olarak tasarlanmıştı, bir bakanımız daha iştirak etti toplantılara. Büyük ölçüde çalışmaları belirli bir noktaya getirdik. Bir taraftan risklerin azaltılması, bir taraftan cezaların daha caydırıcı hale getirilmesi, yer yer ağırlaştırılması, öbür taraftan mağdurun ve ailesinin hassasiyetle korunması, ifşa edilmemesi konularında önümüzdeki aylarda çok ciddi adımlar atmış olacağız. Bir kanun tasarımız var, taslağını hazırladık. Bu taslağı kısa bir süre içerisinde kesin şeklini verip TBMM'ye götüreceğiz. Elbette Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın bu husustaki son talimatlarını alıp bu şekillendirmeyi tamamlamış olacağız."

– "Bu hususta hükümet olarak son derece hassasız"

Çocuğa yönelik şiddet ya da cinsel saldırılara müsamaha göstermelerinin düşünülemeyeceğini vurgulayan Akdağ, "Bu hususta hükümet olarak son derece hassasız. Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyeti çok yüksek. Milletimizin hassasiyetinin de çok yüksek olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla meseleyi bütün yönleriyle ele almış durumdayız. Vatandaşımızın ve insanlarımızın taleplerine karşılık verecek tedbirleri gerçekleştireceğiz." dedi.

Akdağ, çocuk istismarı meselesinin tüm dünyanın ortak problemi olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Batıda, ABD'de, diğer ülkelerde ciddi bir problem. Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz yılki raporunda çocuk yaştaki cinsel saldırı vakalarının aşağı yukarı çocukların yüzde 12'sine yapıldığını ifade ediyor. Tabi bu en ağır tecavüzden bir tacize, sarkıntılığa kadar geniş bir tanımlama içerisinde ama oranın ne kadar yüksek olduğu dikkatinizi çekmiştir. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak bunu en asgariye indirmeye, elimizden gelse tamamen ortadan kaldırmaya gayret ediyoruz, bu gayretlerimiz devam edecek."

Etiketler: » »
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.